۱۱ داروی خانگی برای درمان آکنه یا جوش صورت

آیا می دانستید می توانید با داروهای مختلف و در منزل به درمان آکنه بپردازید ؟ در این مقاله بیش از ۱۰ داروی خانگی برای درمان آکنه را به شما معرفی می کنیم.

آکنه یکی از شایعترین بیماریهای پوستی در جهان است که حدود ۸۵ درصد از افراد را در برخی از نقاط زندگی خود تحت تأثیر قرار می دهد. درمان های پزشکی آکنه اکثرا گران و اغلب عوارض جانبی نامطلوبی از جمله خشکی ، قرمزی و التهاب پوستی را به دنبال دارند.

این امر باعث شده تا بسیاری از افراد به دنبال چگونگی درمان آکنه به طور طبیعی در خانه باشند.  در ادامه این بخش از رویا مگ می خوانید آیا درمانهای طبیعی کارساز هستند؟

در این مقاله به معرفی و بررسی ۱۱ داروی خانگی برای درمان آکنه می پردازیم

درمان آکنه

چه عواملی باعث آکنه می شوند؟

آکنه یا جوش هنگامی شروع می شود که منافذ پوست شما با چربی بیش از حد و سلول های مرده پوست بسته شود.

هر منافذ پوست به غده سبزی متصل است که ماده روغنی شکل به نام سبوم تولید می کند. سبوم اضافی می تواند منافذی را به وجود آورد و باعث رشد باکتری شود.

گلبولهای سفید خون شما به P. acnes حمله می کند و منجر به التهاب پوست و در نهایت آکنه می شود. برخی از موارد آکنه شدیدتر از سایرین است ، اما علائم رایج آن شامل جوش های سرسیاه و سفید است.

عوامل بسیاری در ایجاد آکنه از جمله ژنتیک ، رژیم غذایی ، استرس ، تغییر هورمون ها و عفونت ها نقش دارند.

داروی خانگی برای درمان آکنه

۱۱ داروی خانگی برای درمان آکنه


۱- از سرکه سیب استفاده کنید

سرکه سیب با تخمیر سیب ساخته می شود و مانند سایر سرکه ها ، به دلیل داشتن توانایی مبارزه با انواع باکتری ها و ویروس ها شناخته شده است.

سرکه سیب برای درمان جوش و آکنه

سرکه سیب حاوی چندین اسید آلی است که نشان داده شده است آکنه را از بین می برد. به طور خاص ، نشان داده شده است که اسید سوکسینیک باعث تسکین التهاب ناشی از آکنه می شود که ممکن است از ایجاد زخم جلوگیری کند.

همچنین ، نشان داده شده است که اسید لاکتیک باعث بهبود ظاهر زخم های آکنه می شود . علاوه بر این ، سرکه سیب ممکن است به خشک شدن چربی اضافی که باعث آکنه می شود ، کمک کند.

نحوه استفاده از سرکه سیب برای درمان آکنه

۱-  یک پیمانه سرکه سیب و ۳ پیمانه آب را مخلوط کنید (برای پوستهای حساس از آب بیشتری استفاده کنید).

۲- بعد از پاکسازی صورت ، به آرامی با استفاده از یک توپ پنبه یا پد پنبه ، مخلوط را روی پوست بمالید.

۳- بگذارید ۵ تا ۲۰ ثانیه روی پوست بماند و سپس با آب خوب بشویید.

۴- در صورت لزوم ۱-۲ بار در روز این روند را تکرار کنید.

توجه : این نکته ضروری است که استفاده از سرکه سیب روی پوست شما می تواند باعث سوختگی و سوزش شود ، بنابراین همیشه باید از آن در مقادیر کمی استفاده شود و با آب زیادی رقیق شود.


۲- یک مکمل حاوی روی مصرف کنید

روی یک ماده مغذی اساسی است که برای رشد سلول ، تولید هورمون ، متابولیسم و ​​عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است. روی همچنین یکی از درمان های طبیعی مورد مطالعه برای آکنه است.

تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به آکنه ، تمایل بیشتری به کاهش سطح روی در خون خود نسبت به پوستهای دیگر دارند. مطالعات متعددی نشان داده است که مصرف خوراکی روی به کاهش آکنه کمک می کند.

***در یک مطالعه ، به ۴۸ بیمار آکنه ، ۳ بار در روز مکمل روی خوراکی داده شد. پس از هشت هفته ، ۳۸ بیمار کاهش ۸۰-۱۰۰٪ آکنه را تجربه کردند.

دوز بهینه روی برای آکنه اثبات نشده است ، اما مطالعات متعددی ، کاهش قابل توجهی از آکنه را با استفاده از ۳۰-۴۵ میلی گرم روی در روز را نشان داده است.

زینک اکسید حاوی ۸۰ درصد  ، بیشترین مقدار روی می باشد.

توجه : حداکثر روی توصیه شده ۴۰ میلی گرم در روز است ، بنابراین بهتر است از این مقدار تجاوز نکنید ، مگر اینکه تحت نظر پزشک باشید. استفاده بیش از حد ممکن است عوارض جانبی از جمله سوزش معده و درد روده ایجاد کند.

همچنین لازم به ذکر است که استفاده از روی بر روی پوست تاثیر گذار نبوده است. این مورد به این دلیل می باشد که روی به طور خاص از طریق پوست جذب نمی شود.


۳- ماسک عسل و دارچین درست کنید

عسل و دارچین منبع عالی آنتی اکسیدان ها هستند . مطالعات نشان داده اند که استفاده از آنتی اکسیدان ها بر روی پوست نسبت به بنزوئیل پراکسید و رتینوئیدها در کاهش آکنه مؤثر است.این دو ، یک داروی آکنه برای پوست هستند که خاصیت ضد باکتریایی دارند.

ماسک عسل و دارچین برای درمان آکنه

آنتی اکسیدانهای مورد بررسی ، ویتامین B3 ، لینولئیک (امگا -۶) اسیدهای چرب و سدیم آسکوربیل فسفات (SAP) بودند که یک مشتق ویتامین C است. این آنتی اکسیدان های خاص در عسل یا دارچین یافت نمی شوند ، اما این احتمال وجود دارد که سایر آنتی اکسیدان ها ممکن است تأثیر مشابهی داشته باشند.

عسل و دارچین همچنین توانایی مبارزه با باکتریها و کاهش التهاب را که دو عامل ایجاد آکنه هستند را دارند. در حالی که خواص ضد التهابی ، آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی عسل و دارچین ممکن است از پوست مستعد آکنه بهره مند شوند ، هیچ مطالعه ای درباره توانایی آنها در درمان آکنه وجود ندارد.

طرز تهیه ماسک عسل و دارچین

۱- دو قاشق غذاخوری عسل و ۱ قاشق چای خوری دارچین را با هم مخلوط کنید تا خمیری تشکیل شود.

۲- پس از آماده سازی ، ماسک را روی صورت خود بمالید و آن را برای ۱۰-۱۵ دقیقه بگذارید روی صورت بماند.

۳- ماسک را کاملاً  از روی پوست خود بشویید و صورت خود را خشک کنید.


۴- درمان با روغن درخت چای

روغن درخت چای یک روغن اساسی است که از برگهای یک درخت کوچک بومی استرالیا استخراج می شود. به دلیل توانایی آن در مبارزه با باکتریها و کاهش التهابات پوستی به خوبی شناخته شده است .

روغن درخت چای

علاوه بر این ، چندین مطالعه نشان می دهد که استفاده از ۵٪ روغن درخت چای روی پوست باعث کاهش آکنه می شود . بعد از ۳ ماه استفاده آکنه را تا حد زیادی بهبود می بخشد. روغن درخت چای در مقایسه با بنزوئیل پراکسید اثرات جانبی کمتری مانند خشکی ، سوزش و التهاب ایجاد می کند.

توجه : روغن درخت چای بسیار قدرتمند است ، بنابراین همیشه قبل از استفاده روی پوست خود آن را رقیق کنید.

نحوه استفاده از روغن درخت چای

۱- یک قسمت روغن درخت چای را با ۹ قسمت آب مخلوط کنید.

۲- یک تکه پنبه را درون مخلوط فرو کنید و آن را در نواحی آسیب دیده بمالید.

۳- در صورت لزوم ۱-۲ بار در روز این روند را تکرار کنید.


۵- چای سبز را روی پوست خود بمالید

چای سبز یک داروی خانگی برای درمان آکنه است. چای سبز از نظر آنتی اکسیدان بسیار پر مصرف است و نوشیدن آن می تواند به سلامتی شما بسیار کمک کند. هیچ مطالعه ای در مورد فواید نوشیدن چای سبز هنگام آکنه وجود ندارد ، اما استفاده از آن به طور مستقیم بر روی پوست به اثبات رسیده است.

چای سبز برای درمان جوش

که به احتمال زیاد به دلیل شناخته شده بودن فلاونوئیدها و تانن های موجود در چای سبز است که به مبارزه با باکتریها و کاهش التهاب می پردازد.

آنتی اکسیدان اصلی موجود در چای سبز  نشان داده است که باعث کاهش تولید سبوم ، مقابله با التهاب و جلوگیری از رشد آکنه در افراد با پوست مستعد آکنه می شود.

مطالعات متعدد نشان داده اند که استفاده از عصاره چای سبز ۲-۳٪ روی پوست باعث کاهش قابل توجه تولید سبوم و جوش در افراد مبتلا به آکنه می شود .

می توانید کرم ها و لوسیون هایی که حاوی چای سبز هستند خریداری کنید ، اما تهیه مخلوط در خانه نیز بسیار آسان است که در ادامه مشاهده می کنید.

نحوه استفاده از چای سبز

۱- چای سبز را در آب جوش به مدت ۳-۴ دقیقه بخیسانید.

۲- بگذارید چای خنک شود.

۳- با استفاده از یک توپ پنبه ، چای را روی پوست بمالید یا درون یک بطری اسپری ریخته تا بتوانید اسپری کنید.

۴- اجازه دهید روی پوستتان خشک شود ، سپس با آب خوب بشویید.

البته نوشیدن چای سبز هم از جهتی دیگر برای جلوگیری از آکنه کمک می کند . به عنوان مثال ، نوشیدن چای سبز قند خون و انسولین را کاهش می دهد ، اینها عواملی هستند که می توانند در ایجاد آکنه نقش داشته باشند.


۶- پوست خود را با آلوئه ورا مرطوب کنید

آلوئه ورا گیاه گرمسیری است با برگهای گوشتی که ژل روشنی درون آنها وجود دارد . ژل آلوئه ورا اغلب به لوسیون ها ، کرم ها ، پمادها و صابون ها اضافه می شود. معمولاً برای درمان بثورات ، سوختگی و سایر شرایط پوستی استفاده می شود. آلوئه ورا برای درمان جوش و آکنه بسیار مفید و کاربردی است.

خواص آلوئه ورا برای پوست و درمان جوش

استفاده از ژل آلوئه ورا روی پوست ، می تواند به بهبود زخم ها ، معالجه سوختگی و مقابله با التهاب کمک کند. آلوئه ورا همچنین حاوی اسید سالیسیلیک و گوگرد است که هر دو در درمان آکنه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. مطالعات متعددی نشان داده اند که استفاده از اسید سالیسیلیک بر روی پوست ، آکنه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

نحوه استفاده از آن

۱- ژل را از گیاه آلوئه ورا با یک قاشق خارج کنید.

۲- ژل را مستقیماً برای تمیز شدن پوست به عنوان مرطوب کننده بمالید.

۳- ۱-۲ بار در روز یا به صورت دلخواه زدن این ماسک را تکرار کنید.

همچنین می توانید ژل آلوئه ورا را از فروشگاه خریداری کنید ، اما مطمئن شوید که این ماده آلوئه ورای خالص و بدون هیچ گونه مواد افزودنی است.


۷- مکمل روغن ماهی مصرف کنید

اسیدهای چرب امگا ۳ چربی های فوق العاده سالمی هستند که فواید زیادی برای سلامتی دارند. روغنهای ماهی حاوی دو نوع اصلی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند:(EPA) و (DHA).

روغن ماهی

EPA از راه های مختلفی از جمله مدیریت تولید روغن ، حفظ هیدراتاسیون کافی و جلوگیری از آکنه ، از پوست بهره مند می شود. مقادیر بالای EPA و DHA نشان می دهد که عوامل التهابی را کاهش می دهد ، که ممکن است خطر آکنه را کاهش دهد.

در یک مطالعه به ۴۵ فرد مبتلا به آکنه مکملهای اسید چرب امگا ۳ حاوی EPA و DHA روزانه داده شد. بعد از ۱۰ هفته ، آکنه به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

نکته : مصرف روزانه خاص اسیدهای چرب امگا ۳ توصیه نشده است ، اما بیشتر سازمانهای بهداشتی توصیه می کنند بزرگسالان سالم روزانه حداقل ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم ترکیبات EPA و DHA مصرف کنند.

همچنین با خوردن ماهی قزل آلا ، ساردین ، ​​لنگر ، گردو ، دانه چیا و تخم کتان می توانید اسیدهای چرب امگا ۳ نیز دریافت کنید.


۸- مرتباً لایه برداری کنید

لایه برداری فرآیند از بین بردن لایه سلولهای مرده پوست است. می توان با استفاده از یک اسکراب لایه برداری را در خانه شروع کرد. اعتقاد بر این است که با از بین بردن سلولهای پوستی (لایه برداری) که منافذ پوست را مسدود می کنند ، آکنه بهبود می یابد.

ماسک نارگیل برای لایه برداری پوست صورت

چگونه یک اسکراب در خانه درست کنیم

۱- به مقدار مساوی شکر (یا نمک) و روغن نارگیل را با هم مخلوط کنید.

۲- مخلوط را خیلی خوب روی پوست صورت ماساژ دهید و سپس خوب بشویید.

۳- روزانه هر بار که بخواهید لایه برداری کنید.


۹- مصرف لبنیات را کاهش دهید

رابطه لبنیات و آکنه بسیار بحث برانگیز است. نوشیدن شیر و مصرف لبنیات ، شما را در معرض هورمون قرار می دهد ، که ممکن است باعث ایجاد تغییرات هورمونی و در نتیجه منجر به آکنه شود. دو مطالعه بزرگ نشان داد كه مصرف زیاد شیر با آكنه همراه است .

مصرف لبنیات


۱۰- استرس را کاهش دهید

هورمونهای آزاد شده در دوره استرس ممکن است تولید سبوم و التهاب پوست را افزایش داده و ایجاد آکنه را افزایش دهد.

در حقیقت ، مطالعات متعدد استرس را به افزایش شدت آکنه مرتبط کرده است. علاوه بر این ، استرس می تواند تا ۴۰ درصد بهبود زخم را کُند کند ، که ممکن است ترمیم ضایعات آکنه با کندی انجام شود.

راه هایی برای کاهش استرس

  • خوب بخوابید
  • فعالیت بدنی خود را افزایش دهید
  • تمرین یوگا انجام دهید
  • مثبت فکر کنید
  • نفس عمیق بکشید

۱۱- به طور منظم ورزش کنید

ورزش کردن باعث گردش خون سالم می شود. افزایش جریان خون به تغذیه سلول های پوست کمک می کند ، که ممکن است به جلوگیری و بهبودی آکنه کمک کند. ورزش همچنین در تنظیم هورمون نقش دارد .

رابطه ورزش و زیبا شدن پوست

مطالعات متعددی نشان داده اند که ورزش می تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد ، که هر دو از عواملی هستند که می توانند در ایجاد آکنه نقش داشته باشند.

توصیه می شود بزرگسالان سالم به مدت ۳۰ دقیقه ۳-۵ بار در هفته ورزش کنند. این می تواند شامل پیاده روی ، دویدن و یا ورزشهای وزنه ای مثل بدنسازی باشد.

سخن آخر

آکنه یک مشکل شایع با دلایل مختلف است. با این حال ، درمان های معمولی می توانند باعث خشکی ، قرمزی و تحریک شوند.

نکته : خوشبختانه بسیاری از داروهای طبیعی نیز می توانند مؤثر باشند. داروهای خانگی ذکر شده در این مقاله ممکن است برای همه مفید نباشد ، اما قطعا ارزش امتحان کردن را دارند. با این وجود ، در صورت داشتن آکنه شدید ممکن است مجبور شوید با یک متخصص پوست مشورت کنید.

افتضاحبدمتوسطخوبخیلی خوب
(بر اساس رای 2 نفر از ب