۷ روش طبیعی و خانگی برای سفید شدن دندان های زرد

روشها و مواد طبیعی هستند که برای سفید شدن دندان نشانه های خوبی از خود نشان داده اند ، در این مقاله به معرفی چند روش برای سفید کردن دندان ها می پردازیم.

روشهایی برای سفید شدن دندان ها

عوامل متعددی موجب زردی و از بین رفتن درخشش دندان ها می شود . برخی غذا ها می توانند موجب آسیب رساندن به مینای دندان ، بیرونی ترین لایه دندان ، شود.

علاوه بر این وجود پلاک ها بر روی دندان موجب تغییر رنگ دندان از سفید به زرد می شود . این قبیل تغییر رنگ ها ، عموما با شستشوی مداوم و استفاده از سفید کننده های مخصوص قابل درمان است .

در برخی مواقع ، پس از فرسایش مینای دندان ، عاج دندان نمایان می شود.( عاج ، بافتی استخوانی و زرد رنگ است که در زیر مینای دندان قرار دارد و موجب می شود که دندان به رنگ زرد دیده شود)

در این مقاله ۷ راهکار ساده در جهت سفید شدن دندان به روش طبیعی ذکر شده است .

روشهایی برای سفید شدن دندان

روشهای طبیعی برای سفید شدن دندان ها

۱- روغن کشی

روغن کشی یک درمان سنتی هندی است که به منظور بهبود بهداشت دهان و دندان و سم زدایی بدن صورت می گیرد . در این روش باید از روغن مانند دهانشویه استفاده کنید و آن را داخل دهان بچرخانید .

این کار سبب از بین رفتن باکتری ها و پلاک های سطح دندان می شود . در هند عموما از روغن کنجد و یا آفتابگردان استفاده می کردند اما استفاده از دیگر روغن ها مانعی ندارد . روغن نارگیل همواره به دلیل طعم مطلوبی که دارد و همچنین فواید بی شمار آن در این زمینه محبوبیت بسیاری داشته است .

همچنین روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک است و به همین دلیل از آن برای کاهش التهاب و باکتری زدایی استفاده می شود . مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که روغن کشی روزانه دندان ها موجب کاهش باکتری های دهان ، از بین رفتن پلاک ها و کاهش التهاب لثه می شود .

روغن نارگیل برای سفید شدن دندانهای زرد

” استرپتو کوکوس موتانس” یکی از انواع باکتری های دهان است که باعث ایجاد پلاک و التهاب لثه می شود . طبق مطالعات صورت گرفته ، روغن کشی روزانه توسط روغن کنجد در کم تر از یک هفته ، میزان باکتری استرپتوکوکوس موتانس را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد .

تاکنون هیچ مطالعه علمی ای سفید شدن دندان ها توسط روغن کشی را ثابت نکرده است اما تجارب زیاد افراد استفاده کننده ، نشان از سفید شدن دندانها داده است . با این حال ، این روش کاملا بی خطر می باشد. بسیاری از افراد ادعا می کنند که پس از روغن کشی به صورت منظم ، دندان هایی سفید تر و روشن تر داشته اند .

نحوه روغن کشی دندان : ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهان خود بریزید و مانند دهانشویه آن را در دهان بچرخانید . این کار را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه انجام دهید .

 به این نکات توجه داشته باشید که :

 1. روغن نارگیل در دمای اتاق به صورت جامد می باشد ، بنابراین ممکن است لازم باشد چند ثانیه صبر کنید تا به صورت کامل آب شود .
 2. حتما پس از اتمام کار ، روغن نارگیل را داخل توالت یا سطل زباله تخلیه کنید ، زیرا این روغن می تواند به جامد تبدیل شده و باعث گرفتگی لوله ها شود
 3. برخلاف روش های دیگر سفید کردن دندان ، روغن کشی با روغن نارگیل ،  دندان های شما را در معرض اسید یا سایر مواد فرساینده ی مینای دندان قرار نمی دهد . این بدان معناست که انجام این کار به صورت روزانه کاملا بی خطر می باشد.

۲- برای مسواک زدن از جوش شیرین استفاده کنید

جوش شیرین دارای خاصیت سفید کنندگی است ، به همین دلیل یک ماده پرکاربرد در خمیر دندان محسوب می شود . جوش شیرین یک لایه بردار خفیف است که می تواند به پاک کردن لکه های سطحی روی دندان ها کمک کند . علاوه بر این ، جوش شیرین با ایجاد محیطی قلیایی در دهان شما ، از رشد باکتری ها جلوگیری می کند .

مسواک زدن با جوش شیرین

شما نمی توانید تاثیر این راهکار را سریعا مشاهده کنید اما در طول زمان متوجه تغییرات خواهید شد . از نظر علمی خاصیت سفیدکنندگی جوش شیرین به تنهایی هنوز ثابت نشده است اما نتایج مطالعات متعدد در این زمینه حاکی بر آن است که خمیر دندان های حاوی جوش شیرین از خاصیت سفیدکنندگی قابل توجهی برخوردار هستند .

طی بررسی های انجام شده ، خمیردندان های حاوی جوش شیرین در از بین بردن لکه های زرد دندان نسبت به خمیر دندان های استاندارد و بدون جوش شیرین اثری مطلوب تر از خود بر جای می گذارند. هرچه غلظت جوش شیرین بیشتر باشد ، اثرگذاری آن نیز بیشتر می شود .

علاوه بر این ، نتایج بررسی های صورت گرفته از این قرار است که خمیردندان های حاوی جوش شیرین ، برای از بین بردن پلاک ها نسبت به خمیر دندان های بدون جوش شیرین عملکرد بهتری دارند .

نحوه استفاده : ۱ قاشق چای خوری جوش شیرین را با ۲ قاشق چای خوری آب مخلوط کرده و دندانهای خود را با خمیر حاصل مسواک بزنید . می توانید این کار را چند بار در هفته انجام دهید .


۳- از هیدروژن پراکسید استفاده کنید

هیدروژن پراکسید یک ماده سفید کننده طبیعی است که توانایی ازبین بردن باکتر های دهان را نیز دارد و به همین دلیل است که مردم سالهاست از هیدروژن پراکسید در جهت ضدعفونی کردن زخم ها استفاده می کنند .

بسیاری از محصولات آرایشی بهداشتی دارای خواص سفید کنندگی  ، حاوی هیدروژن پراکسید در غلظت بالا هستند .

طبق نتایج به دست آمده از  مطالعات متعدد ، خمیر دندانی حاوی جوش شیرین و یک درصد هیدروژن پراکسید ، در سفید تر شدن دندان ها به میزان قابل توجهی موثر بوده است . مسواک زدن با خمیر دندانی حاوی جوش شیرین و هیدروژن پراکسید ، روزانه دو مرتبه و طی ۶ هفته ، موجب افزایش سفیدی دندان ها تا ۶۲% می شود .

با این حال سوالات بسیاری در رابطه با میزان ایمنی این محصول مطرح است . باید این نکته را در نظر بگیرید که اگرچه غلظت های بسیار رقیق شده از این محلول بی خطر به نظر می رسند ، اما مصرف آن با غلظت زیاد و یا استفاده بیش از حد از آن می تواند باعث تحریک لثه و بروز حساسیت دندان شود .

موارد احتیاط

۱-  این نگرانی وجود دارد که مصرف آن در دوز بالا ممکن است باعث بروز سرطان شود ، اما این مسئله تا به حال اثبات نشده است . یکی از راه های استفاده از هیدروژن پراکسید ، استفاده از آن به عنوان دهانشویه ، پیش از مسواک زدن می باشد.

۲- پیش از استفاده ، به منظور جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی ، اطمینان حاصل کنید که از محلول ۱٫۵% یا ۳% استفاده می کنید .

۳- عموما در داروخانه ها این محلول با غلظت ۳% به فروش می رسد اما شما می توانید به راحتی با ترکیب این محلول با آب به میزان مساوی ، درصد آن را به ۱٫۵% کاهش دهید .

۴- روش دیگر استفاده از هیدروژن پراکسید ، مخلوط کردن آن با جوش شیرین است .۲ قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن را با ۱ قاشق چای خوری جوش شیرین ترکیب کنید و به آرامی دندانهای خود را با این ترکیب مسواک کنید .  از این خمیر تنها میتوانید چند بار در هفته استفاده کنید ، زیرا استفاده بیش از حد از آن می تواند به مینای دندان آسیب برساند .


۴- از سرکه سیب استفاده کنید

سرکه سیب قرن هاست که به عنوان ماده ای ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد . استیک اسید که ماده اصلی سرکه سیب است ، برای از بین بردن باکتری ها نقش موثری ایفا می کند . خاصیت ضد باکتریایی سرکه ، دقیقا همان چیزی است که  برای تمیز کردن دهان و سفیدتر کردن دندان های خود به آن نیاز دارید .

استفاده از سرکه سیب برای سفید کردن دندان

نتایج به دست آمده طی یک مطالعه بر روی دندان های گاو حاکی بر آن است که با وجود این که سرکه سیب اثر سفید کننده ای دارد می تواند موجب نرم شدن  دندان ها شود . اسید استیک موجود در سرکه پتانسیل تخریب مینا دندان ها را دارد .

به همین دلیل ، استفاده از سرکه سیب به صورت روزانه توصیه نمی شود . همچنین می بایست مقدار زمانی که سرکه سیب با دندان های شما در تماس است را به حداقل برسانید .

نحوه استفاده : برای استفاده از سرکه سیب به عنوان دهانشویه ، ابتدا آن را با آب رقیق کنید  و پس از اتمام کار ، حتماً دهان خود را با آب معمولی شستشو دهید.


۵- میوه و سبزیجات بخورید

خواص میوه و سبزیجات برای دندان

رژیم غذایی حاوی میوه و سبزیجات برای سلامت بدن و دندان ها مفید است . میوه و سبزیجات جایگزینی برای مسواک زدن به شمار نمی رود اما پلاک های سطح دندان هنگام جویدن این مواد از بین می روند . گفته می شود توت فرنگی و آناناس دو میوه ای هستند که نقش موثری در سفیدتر کردن دندان ها ایفا می کنند .

 • توت فرنگی

خاصیت سفید کنندگی توت فرنگی برای دندان

سفید کردن دندان با استفاده از ترکیبی از توت فرنگی و جوش شیرین روشی طبیعی است که امروزه مورد توجه قرار گرفته است . طرفداران این روش بر این باورند که اسید مالیک موجود در توت فرنگی ، تغییر رنگ دندان را از بین می برد و به همراه جوش شیرین با نفوذ بر لکه ها ، آن ها را از بین می برد .

شایان ذکر است که این روش درمانی توسط علم پزشکی ، به طور کامل تایید نشده است . با وجود این که توت فرنگی ممکن است به سفیدتر شدن دندان ها کمک کند ، نفوذ آن به لکه های روی دندان بعید به نظر می رسد .  مطابق مطالعات صورت گرفته ، ترکیب توت فرنگی و جوش شیرین در مقایسه با محصولات سفید کننده ، به میزان کمتری در تغییر رنگ دندان موثر است .

اگر تصمیم بر این دارید که این روش را امتحان کنید ، استفاده از آن در هفته را به حداقل برسانید . علی رغم این که مطالعات نشان می دهد که ترکیب توت فرنگی و جوش شیرین اثر کم تری بر مینای دندان دارد ، استفاده بیش از حد از آن می تواند موجب آسیب رسانی به دندان ها شود . به منظور استفاده از این روش درمانی ، یک توت فرنگی تازه را خرد کنید ، آن را با جوش شیرین ترکیب کنید و ترکیب حاصل را روی دندان های خود آغشته کنید .

 • آناناس

خواص آناناس برای دندان ها

برخی بر این باورند که آناناس بر سفید کردن دندان ها موثر است . نتایج به دست آمده از مطالعات صورت گرفته حاکی از آن است که خمیردندان های حاوی    برملین( آنزیم موجود در آناناس ) برای از بین بردن لکه های دندان ، نسبت به خمیر دندان های معمولی اثری به مراتب بهتر از خود به جای می گذارند . با این وجود ، تا کنون اثبات نشده است که خوردن آناناس اثری مشابه دارد .


۶- از زرد شدن دندان جلوگیری کنید

رعایت برخی موارد می تواند در جلوگیری از زرد شدن طبیعی دندان ها موثر باشد .

 • صرف غذاها و نوشیدنی هایی که در این امر موثر هستند را به حداقل برسانید.

مصرف قهوه ، نوشابه های گاز دار و انواع توت ها موجب زرد شدن دندان ها می شود . این بدان معنا نیست که شما باید به طور کامل از مصرف آنها اجتناب کنید ، بلکه می بایست مدت زمان تماس این مواد با دندان ها را به حداقل برسانید .

در صورت امکان ، هنگام نوشیدن این قبیل نوشیدنی ها به منظور جلوگیری از تماس مستقیم ، از نی استفاده کنید .

علاوه بر این ، می بایست بلافاصله پس از مصرف این موارد ، دندان های خود را مسواک بزنید تا تأثیر این مواد بر روی رنگ دندان ها به حداقل برسد . همچنین ، از استعمال سیگار و تنباکو خودداری کنید ، زیرا هر دو این موارد می توانند باعث تغییر رنگ دندان شوند .

 • مصرف قند را به حداقل برسانید

اگر می خواهید دندان هایی سفیدتر داشته باشید ، میزان مصرف قند را کاهش دهید . یک رژیم غذایی حاوی قند موجب رشد استرپتوکوکوس ماتوس، نوعی باکتری که در ایجاد پلاک و التهاب لثه موثر است ، می شود . پس از صرف غذاهای حاوی قند ، حتماً از مسواک استفاده کنید .

 • مقادیر کلسیم در رژیم غذایی خود را افزایش دهید

در برخی موارد ، تغییر رنگ دندان ها در اثر فرسایش مینای دندان و قرار گرفتن  عاج در معرض دید ، صورت می گیرد . بنابراین ، تقویت مینای دندان ، در حفظ سفیدی آن ها امری موثر به شمار می رود . غذاهای سرشار از کلسیم نظیر شیر ، پنیر و کلم بروکلی ممکن است در حافظت از دندان ها در برابر فرسایش مینای دندان موثر باشد .


۷- قدرت مسواک و نخ دندان  را دست کم نگیرید

در حالی که افزایش سن با تغییر رنگ دندان ها همراه است ، اما عمدتا زردی رنگ دندان به دلیل وجود پلاک می باشد . مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور منظم ، می تواند باکتری های موجود در سطح دهان را کاهش دهد و از ایجاد پلاک ها جلوگیری کند .

مسواک و نخ دندان برای سفید کردن

خمیردندان لکه های به جا مانده روی دندان را به آرامی از بین می برد و نخ دندان باعث از بین رفتن باکتری ها می شود . همچنین تمیز کردن دندان ها به طور منظم ،  می تواند در سفیدی دندان موثر باشد .


راهکار هایی که تا کنون اثبات نشده اند

چند روش دیگر برای سفید کردن دندان ها به صورت طبیعی وجود دارد اما تاکنون هیچ آزمایشی در جهت اثبات ایمنی یا عملکرد آنها صورت نگرفته است.

تاثیر زغال فعال روی دندان

برخی از این روش ها در زیر ذکر شده اند :

 • زغال فعال : ظاهرا مسواک زدن با پودر ذغال در سم زدایی و ازبین بردن لکه های دندان موثر است.
 • خاک رس کائولین : برخی بر این باورند که مسواک زدن با این ماده در از بین بردن لکه های دندان موثر است .
 • پوست میوه: گفته می شود که قرار دادن پوست پرتقال ، لیمو یا موز بر روی دندان ها باعث سفیدتر شدن آنها می شود .

طرفداران این روش ها مدعی هستند که پس از به کار گیری این راهکار ها ، دندان ها به طور قابل توجهی سفیدتر می شوند ، اما تا کنون هیچ مطالعه ای تاثیر آنها را ارزیابی نکرده است . این همچنین بدان معنا است که عوارض جانبی این روش ها نیز مورد آزمایش قرار نگرفته است.

سوالات متداول:

دندان هایم با روشهای طبیعی چقدر سفید خواهند شد؟ بسته به نوع روش ، از ۲۰ تا ۷۰ درصد دندانهای شما سفید خواهد شد.

چقدر طول می کشد که دندان هایم سفید شوند؟ برای روشهای عملی که در مطلب ذکر شده است میانگین ۷ تا ۱۰ روز زمان می برد تا شاهد سفید شدن دندانهایتان شوید.

آیا سفید کردن دندان ها به آنها آسیب می زند؟ خیر ،در روشهای طبیعی آسیبی نمی رسد. اما اگر برای سفید شدن سریع اصول را رعایت نکنید قطعا به دندانهای شما آسیب خواهد رسید.

افتضاحبدمتوسطخوبخیلی خوب
(بر اساس رای 5 نفر از بازدیدکنندگان)