علت ریزش مو در فصل های مختلف + راهکارهای درمانی

شاید شما هم در یکی از فصول سال دارای ریزش مو بیشتری هستید! اما چرا؟ علت ریزش مو در فصل های مختلف بخصوص تابستان و زمستان چیست؟ در ادامه این مقاله کاربردی به دلایل آن پی خواهید برد.

ریزش مو در همه حال همراه شماست و مسبب مشکلات بسیاری است . همه ما ریزش مو را تجربه کرده ایم ، اما تنها تعداد کمی از ما سعی بر کشف علت آن داشته ایم .  یافتن علل ریزش مو و راهکار های دائمی آن مشکلی اساسی محسوب می شود .

علت ریزش مو در فصل های مختلف

 عوامل ریزش مو در فصل های مختلف

ریزش مو تا حدودی طبیعی است اما همواره توجه داشته باشید که این مقدار در حد اعتدال باقی بماند . داشتن موهای سالم به عوامل گوناگونی اعم از آب و هوا ، سلامتی ، رژیم غذایی و… وابسته است .

توجه داشته باشید که ریزش مو و راهکار مقابله با آن،  در هر فرد ملزم رویکردی متفاوت است .

 در ذیل به ذکر عوامل متداول ریزش مو پرداخته ایم :

۱ – آب و هوا

بدن انسان به منظور مقابله با تغییرات آب و هوا مکانیسم های پیچیده ای در نظر دارد و ریزش مو یکی از آن ها است . آب و هوای گرم و خشک تابستان و سرد و خشک زمستان موجب آسیب شده و در نتیجه ریزش موها را در پی دارد .

۲ – اضطراب

تاثیر اضطراب بر ریزش مو

 هنگامی که سخن از ریزش مو درمیان باشد ، اضطراب حرف اول را می زند  . این روزها همه ما زندگی ای پر اضطراب را پشت سر می گذاریم و گاهی این اضطراب به حدی می رسد که آسیب های آن در سلامت فردی نمایان می شود.

***توجه داشته باشید که اضطراب نه تنها برای قلب و ذهن خطرناک است ، بلکه سلامت موها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد .

۳ – رژیم غذایی

تاثیر رژیم غذایی بر ریزش مو

 باور کنید یا نه ، موهای شما به تغذیه نیاز دارند و راز رشد موها ، تغذیه مناسب است . اگر رژیم غذایی شما فاقد عناصر لازم برای رشد مو باشد ، احتمال افزایش ریزش مو ،افزایش خواهد یافت .

۴ – هورمون ها

تاثیر هورمونها بر ریزش مو

هورمون ها نقش مهمی در تنظیم نحوه عملکرد بدن دارند و سلامت هورمون ها بر سلامت موها ضروری است . هر گونه عدم تعادل در سطح هورمون ها ، به عنوان مثال ،  بارداری و یائسگی ، می تواند باعث ریزش بیش از حد مو شود.

۵ – آلودگی

اگر در شهری صنعتی زندگی می کنید ، عدم کیفیت آب و هوا به دلیل آلودگی ممکن است منجر به ریزش مو شود . شرایط خاص آب و هوایی ریزش مو را در پی دارد . مواد شیمیایی سمی موجود در هوا ، به تارهای مو چسبیده و ریزش مو را در پی خواهد داشت .

حال که اطلاعاتی در رابطه با عوامل ریزش مو کسب کردیم ، به روش های درمان آن می پردازیم . گرچه راهکار های ارائه شده در هر فرد متفاوت است اما راهکار های ذکر شده قطعی و اثبات شده می باشند .

راهکارهای درمان ریزش مو

۱ – اصلاح رژیم غذایی

اگرچه نقش رژیم غذایی در بهبود بافت مو و جلوگیری از ریزش مو تصویب نشده است اما می تواند بر حفظ مو و پوست موثر باشد . علاوه بر این ، سلامت کلی شما وابسته به نوع و نحوه غذایی است که میل می کنید .

تاثیر مثبت رژیم غذایی برای جلوگیری از ریزش مو

اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما کامل است . غذاهایی سرشار از پروتئین و اسیدهای چرب سالم مانند آجیل ، غذاهای دریایی و روغن نارگیل را در سبد غذایی خود قرار دهید . این موارد به طور طبیعی موجب بهبود عملکرد رشد مو می شود .

۲ –  ذهن خود را آرام سازید

با کمک ذهنی آرام می توانید به بسیاری از مشکلات غلبه کنید .جلوگیری از ریزش مو یکی از این موارد است .

آرام کردن ذهن برای جلوگیری از ریزش مو

 برای مراقبت از خود وقت بگذارید . کاری را انجام دهید که حفظ آرامش شما را در پی داشته باشد . (مثل دویدن ، پیاده روی یا یوگا  ) . ماساژ پوست سر و صورت با روغن های گیاهی نیز علاوه بر کاهش اضطراب موجب رشد مجدد و جلوگیری از ریزش مو می شود.

۳ – استفاده از محصولات مناسب

استفاده از محصولات مناسب برای جلوگیری از ریزش مو سر

دستورالعمل های مراقبت از مو که از قدیمیان برجای مانده مؤثر اما زمان بر است و عمل کردن به آن در زندگی پر مشغله ما کاری دشوار است .  بنابراین ، انتخاب یک محصول مناسب ،  هوشمندانه به نظر می رسد .

شما می توانید با استفاده از محصولات زیبایی و مراقبتی به نتیجه دلخواه خود برسید . به خاطر داشته باشید محصولاتی که نویدبخش رشد مو هستند از ریزش مو جلوگیری نمی کنند . اگر با ریزش مو دست و پنجه نرم می کنید ، محصولاتی را انتخاب کنید که بطور ویژه برای مقابله با این موارد ساخته و طراحی شده اند .

۴ – انتخاب صحیح

طریقه استفاده از شامپو و نرم کننده بر همگان روشن است اما آنچه ممکن است عده کثیری از آن بی اطلاع باشند چگونگی انتخاب محصولات مناسب بافت مو است . توجه داشته باشید صرفا به دلیل عدم وجود شامپو مد نظر در قفسه های فروشگاه ، از محصولات دیگر خریداری نکنید زیرا این کار موجب آسیب جدی به موهای شما می شود .

برخلاف گفته اکثریت ، هر شوینده ای مناسب شما نیست و خرید شامپوهای ضد ریزش برای درمان این مورد الزامی است . بهتر است هرچه زودتر شامپو مناسب خود را پیدا کنید.

 ۵ – ساده باشید

حفظ حالت طبیعی مو یک روش موثر برای درمان ریزش و زبری مو است . تغییر بیش از حد حالت مو در طولانی مدت می تواند موجب آسیب بی بازگشت مو شود .

تاثیر اتو مو بر ریزش مو

استفاده روزانه از اتو مو و ابزار های مشابه که با حرارت کار می کنند شما را در معرض خطر ریزش مو قرار می دهند . درعوض ، می توانید از محصولاتی استفاده کنید که در عرض چند ثانیه صافی و لطافت و شادابی را به موهای شما می بخشد و از موهای شما محافظت می کنند.

افتضاحبدمتوسطخوبخیلی خوب
(بر اساس رای 1 نفر از بازدیدکنندگان)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید