چند درمان خانگی عفونت چشم + راه های پیشگیری

حتما پیش آمده چشم شما و یا فرزندتان عفونت کرده باشد ، عفونت چشم انواع مختلفی دارد و در پی آن علل مختلفی هم دارد در ادامه با درمان های خانگی عفونت چشم همراه شما خواهیم بود.

عفونت چشم می تواند ناراحت کننده و حتی دردناک باشد . در صورت عدم درمان ممکن است شرایطی وخیم را تجربه کنید .

روش های خانگی برای درمان عفونت چشم

چندین مورد در تحریک عفونت و یا آلودگی چشم موثر است . موارد زیر از موارد شایع هستند :

 • چشم صورتی ، یا ملتحمه
 • خشکی چشم (هنگامی رخ می دهد که مجاری اشک نمی تواند به درستی فعالیت کنند .)
 • بلفاریت (ملتهب شدن و پوسته شدن پلک )
 • گل مژه
 • کراتیت (عفونت قرنیه )

خوشبختانه ، چندین داروی خانگی موثر برای تسکین علائم عفونت چشم وجود دارد . با وجود این که این داروها در درمان عفونت موثرند ، اما مشورت با پزشک پیش از هر اقدامی ضروری می باشد .

احتیاط

توصیه می شود پیش از استفاده از داروهای خانگی با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید . برخی از عفونت های چشمی می توانند خطراتی جدی در پی داشته باشند . اگر فکر می کنید عفونت چشم دارید با پزشک خود مشورت کنید . اگر فکر می کنید فرزند شما به عفونت چشم مبتلا است ، به جای امتحان کردن این روش های درمانی خانگی ، حتما به پزشک مراجعه فرمایید .

درمان خانگی عفونت چشم

۱ – آب نمک

آب نمک برای درمان عفونت چشم

 یکی از مؤثرترین داروهای خانگی در مورد عفونت های چشمی محلول آب نمک است . محلول آب نمک عملکردی مانند اشک دارد و در ضدعفونی کردن چشم موثر است . خواص ضد میکروبی نمک در از بین بردن عفونت ها در طولانی مدت اثربخش است . شما می توانید محلول نمکی استریل را از داروخانه و یا به صورت آنلاین خریداری کنید .

۲ –  درمان عفونت چشم با چای کیسه ای

درمان عفونت چشم با چای کیسه ای

قرار دادن چای کیسه ای سرد شده بر روی چشم راهی موثر برای رفع عفونت و استراحت چشم می باشد . برخی از انواع چای خاصیت ضد التهابی و تسکین دهنده دارند . مطالعات حاکی از آن است که چای سبز ، بابونه ، چای رویبوس یا چای قرمز و چای سیاه ، همه دارای خواص ضد التهابی هستند .

به همین دلیل قرار دادن چای کیسه ای روی چشم شما می تواند درمانی موثر برای کاهش تورم باشد . توجه داشته باشید که تاکنون مطالعه ای مبنی بر اثر چای کیسه ای بر عفونت چشم صورت نگرفته است . به خاطر داشته باشید که در حالی که چنین درمان هایی در تسکین علائم موثرند ، اما باید در اسرع وقت نسبت به شناسایی علت و درمان عفونت اقدام نمایید .

۳ – کمپرس گرم

کمپرس آب گرم برای درمان عفونت چشم

اگر در ناحیه چشم احساس درد میکنید یا عفونتی مشاهده می کنید ، کمپرس گرم می تواند در بهبود و تسکین آن موثر باشد . طی اظهارات منتشر شده یک منبع معتبر در سال ۲۰۱۴ ، و تحقیقاتی که بر روی ۲۲ داوطلب صورت گرفت ، کمپرس گرم می تواند سلامت چشم را در افرادی که از مشکل خاصی رنج نمی برند ، بهبود بخشد . طی مطالعات صورت گرفته در سال ۲۰۱۲  کمپرس گرم در بهبود بلفاریت (شرایطی که پلک ملتهب و پوسته پوسته می شود ) موثر است.

به علاوه ، آکادمی چشم پزشکی آمریکا استفاده از کمپرس گرم را برای تسکین علائم چشم صورتی پیشنهاد می کند . کمپرس های گرم با  کاهش انسدادها در تسکین درد و نیز در تسکین علائم خشکی چشم موثر می باشد . توجه به این نکته حائز اهمیت است که ، اگرچه کمپرس گرم تسکین چشم را در پی دارد ، اما در واقع تاثیر خاصی در درمان آن ندارد.

چند نکته برای تهیه کمپرس گرم :

 • یک پارچه را در آب گرم خیس کنید و آن را به آرامی روی چشم خود قرار دهید .
 • دمای آب به گونه ای باشد که موجب سوزش نشود .
 • پارچه ای که مورد استفاده قرار می گیرد می بایست کاملا تمیز باشد تا چشم در معرض میکروب های بیشتر قرار نگیرد .

کمپرس های سرد نیز همانند کمپرس های گرم ، در درمان عفونت های چشمی نقشی ندارند  با این حال ، آنها می توانند ناراحتی ناشی از بیماری های خاص چشم را کاهش دهند .

نکاتی برای ساخت کمپرس سرد  :

 • پارچه ای را در آب خنک خیس کنید و آن را به آرامی روی چشم خود قرار دهید.
 • همچنین می توانید پارچه مرطوب را پیش از استفاده چند دقیقه داخل فریزر قرار دهید .
 • پارچه را به آرامی روی چشم خود قرار دهید و از قرار دادن یخ بر روی چشم به طور مستقیم بپرهیزید .

۴ – درمان عفونت چشم با عسل

خواص عسل برای درد چشم و عفونت

 مطالعاتی مبنی بر تأثیرات مثبت عسل در درمان عفونت های چشمی صورت گرفته است . اگرچه ، این نتایج ملزم تحقیقات بیشتر است اما در حال حاضر نتایج زیر نیز از اهمیت زیادی برخوردار است :

 • عسل دارای خواص ضد باکتریایی و ضد میکروبی است و می توان از آن به عنوان یک درمان موثر برای عفونت های چشمی نام برد .
 • طی تحقیقات صورت گرفته ، قطره های عسل در چشم ، درمانی مؤثر برای کراتوکونژونکتویتیت هستند . کراتوکونژونتیویتیت یک بیماری مزمن است که قرنیه چشم به دلیل خشکی دچار التهاب می شود .
 • در بیماری خشکی چشم ، که مجاری اشک مایع کافی برای روانکاری چشم را تولید نمی کنند ، ممکن است با استفاده از عسل به صورت قطره چشمی درمان شود . طی یک مطالعه تصادفی و کنترل شده که بر روی ۱۱۴ شرکت کننده صورت گرفت ، قطره چشم عسل مانوکا[عسلی از شهد درخت مانوکا ] می تواند ناراحتی های ناشی از عفونت های چشمی را کاهش دهد . تنها مشکل پیش رو این است که این مطالعات مورد بررسی بیشتر قرار نمی گیرند .

اخطار: به یاد داشته باشید ، قرار دادن عسل در چشم به طور مستقیم به هیچ وجه توصیه نمی شود .

۵ – شستشوی ملحفه ها

توجه داشته باشید که هنگام بروز عفونت های چشمی حتما نسبت به شستشوی حوله ها، ملحفه ها و روبالشتی ها اقدام نمایید .

کثیف شدن ملحفه ها و عفونت چشم

از آنجا که این موارد با چشم آلوده در تماس هستند ، می توانند عفونت را به فرد دیگر منتقل کنند . از آب گرم و مواد شوینده برای از بین بردن باکتری های باقی مانده استفاده کنید.

۶ – کنار گذاشتن آرایش

همه ما می دانیم که برای جلوگیری از عفونت های چشمی ، می بایست از استفاده از لوازم آرایشی مخصوص چشم ، مانند ریمل ، سایه و خط چشم دیگران پرهیز کنیم و لوازم خود را نیز با سایر افراد به اشتراک نگذاریم . توجه داشته باشید که در صورت بروز عفونت های چشمی از استفاده از هرگونه لوازم ارایشی صرف نظر کنید تا مجددا دچار عفونت نشوید .

درمان عفونت چشم با آرایش نکردن

ممکن است شما درمان هایی را مشاهده کرده باشید که در این فهرست وجود ندارند . دلیل این امر عدم  وجود تحقیقات بیشتری است . به گفته کارشناسان ، تا زمان کسب اطلاعات بیشتر ، بهتر است از استفاده این موارد به تنهایی بپرهیزید .

نکاتی برای پیشگیری

برای جلوگیری از عفونت چشم ، همیشه از اقدامات پیشگیرانه زیر استفاده کنید:

 • از تماس دست آلوده با چشم خودداری کنید.
 • به خصوص بعد از تماس با سطوح کثیف ، دستهای خود را به طور مکرر بشویید.
 • اگر از لنز استفاده می کنید ، نسبت به نگهداری و استفاده اصولی آن کوشا باشید .
 • از به اشتراک گذاشتن لوازم آرایشی مخصوص چشم خود با دیگران خودداری کنید.

زمان مراجعه به پزشک

اگر شک دارید که به عفونت چشم مبتلا هستید یا خیر ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید . علائمی که می بایست نسبت به بروز آن هوشیار باشید :

 • درد یا حساسیت
 • ترشح
 • قرمزی مداوم چشم
 • حساسیت به نور

***اگر کودک شما علائم عفونت چشم را داشت ،  مستقیما به پزشک مراجعه کنید

عفونت چشم بچه و درمان آن

افتضاحبدمتوسطخوبخیلی خوب
(بر اساس رای 2 نفر از بازدیدکنندگان)
Loading...