[NativeAds id=”1″]

روغن درخت چای چیست؟ خواص روغن درخت چای برای پوست ، مو و سلامت بدن

روغن درخت چای یک روغن گیاهی با خواص متفاوت و فوق العاده برای سلامت بدن و پوست و مو ، در این مقاله خواهید خواند که روغن درخت چای چیست و چه خواصی دارد؟

روغن درخت چای چیست؟

روغن درخت چای از برگ درخت چای گرفته می شود. درخت چای را ملوانان قرن هجدهم نامگذاری کردند ، آنها از برگهای درختی که در سواحل جنوب شرقی استرالیا رشد می کند ، چای تهیه کردند که بویی شبیه جوز هندی داشت. درخت چای را با گیاه چای سیاه و سبز که به عنوان دمنوش کاربرد دارد اشتباه نگیرید. این درخت کاملا متفاوت از آنها می باشد.

روغن درخت چای چیست؟

روغن درخت چای برای پوست، عفونت هایی نظیر آکنه ، عفونت های قارچی ناخن (اونیکومایکوزیس) ، شپش ، زخم و … استفاده می شود. همچنین به صورت موضعی به عنوان یک ضد عفونی کننده برای بریدگی ، سوزش ، نیش حشرات ، جوش ، عفونت های واژن ، تبخال مکرر لبیالیس یا تبخال دهانی، دندان درد ، عفونت های دهان و بینی ، گلو درد و عفونت های گوش مانند اوتیت مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی افراد برای درمان سرفه ، احتقان برونش و التهاب ریوی آن را در آب حمام اضافه و از بخار آن استنشاق می کنند. علاوه بر فوایدی که از نظر علمی اثبات شده است ، روغن درخت چای بسیار ارزان و بی خطر است.

خاصیت ضد میکروبی فوق العاده روغن درخت چای باعث می شود به عنوان یک داروی ارزشمند در معالجه بیماری های باکتریایی و قارچی پوست و عفونی مورد استفاده قرار گیرد.

در این مقاله ۱۶ مورد از خواص روغن درخت چای را به شما معرفی خواهیم کرد.

خواص روغن درخت چای

۱- ضدعفونی کننده دست

روغن درخت چای یک ضد عفونی کننده طبیعی دست است. مطالعات نشان داده است كه این روغن باعث كشته شدن چندین باكتری و ويروس های معمولی در دست می شود.

۲- دافع حشرات

روغن درخت چای ممکن است به دور نگه داشتن حشرات مزاحم کمک کند.  یک مطالعه آزمایشی نشان داد که روغن درخت چای توانایی بیشتری در دفع پشه ها نسبت به DEET ، رایج ترین ماده فعال در حشره کش های تجاری دارد . با استفاده از روغن درخت چای و سایر مواد طبیعی می توانید یک اسپری دافع حشرات درست کنید.

۳- دئودرانت طبیعی

اثرات ضد باکتریایی روغن درخت چای می تواند به کنترل بوی زیر بغل مربوط به تعریق کمک کند.

دئودرانت طبیعی

همانطور که می دانید خود عرق بویی ندارد. اما ، هنگامی که ترشحات غدد عرق شما با باکتری های روی پوست شما ترکیب می شود ، بوی بدی ایجاد می شود. ناحیه زیر بغل حاوی تعداد زیادی از این غدد است و عمدتاً  این محل منشا بوی بد عرق در بدن است. خواص ضد باکتری روغن درخت چای آن را به یک جایگزین طبیعی و ایده آل دئودرانت های شیمایی تبدیل کرده است.

۵- خواص روغن درخت چای برای بهبود زخم

علاوه بر جلوگیری از عفونت در بریدگی های پوستی ، روغن درخت چای می تواند باعث بهبودی زخم ها نیز شود. تحقیقات نشان داده است كه روغن درخت چای به كاهش التهاب كمك می كند و باعث فعال شدن گلبول های سفید خون می شود كه در روند بهبودی مؤثر است.

بهبود زخم

۶- درمان جوش و آکنه پوست

روغن درخت چای می تواند سلاحی قدرتمند در برابر آکنه باشد. مطالعات متعددی نشان داده اند که روغن درخت چای به کاهش مقدار و شدت کلی جوش کمک می کند . در یک مطالعه دیگر ، روغن درخت چای به اندازه بنزوئیل پراکسیدکه رایج ترین داروی ضد آکنه می باشد ، مؤثر است. ژل های آکنه بر پایه روغن چای را می توان در داروخانه ها تهیه کرد.

خواص روغن درخت چای برای آکنه

روش دیگر ، شما می توانید با مخلوط کردن ۱ قسمت روغن درخت چای با ۹ قسمت آب (به زبان ساده ۱ میلی لیتر روغن و ۹ میلی لیتر آب) و با استفاده از یک تکه پنبه روزانه دو بار مخلوط را در محل آکنه و جوش ها بمالید.

۷- تقویت ناخن ها و جلوگیری از قارچ ناخن 

عفونتهای قارچی ناخن بسیار شایع است. داروهایی وجود دارد که می تواند قارچ ناخن را درمان کنند ، اما برخی از افراد میل به استفاده از داروهای طبیعی دارند. مطالعات نشان داده روغن درخت چای به تنهایی و یا همراه با سایر داروهای طبیعی ،به درمان قارچ ناخن کمک می کند.

درمان قارچ ناخن 

شما می توانید به تنهایی از چند قطره روغن درخت چای استفاده کنید یا آن را با مقدار مساوی روغن نارگیل مخلوط کرده و در ناحیه آسیب دیده بمالید. برای جلوگیری از انتشار قارچ به مناطق دیگر ، حتما دستان خود را بلافاصله بشویید.

۸- دهانشویه بدون مواد شیمیایی

تحقیقات نشان می دهد که روغن درخت چای می تواند با میکروبهایی که باعث پوسیدگی دندان و بوی بد دهان می شوند ، مبارزه کند . روغن درخت چای در مقایسه با کلرهگزیدین ( یک ضدعفونی کننده و دهانشویه می باشد) موثرتر است.

برای درست کردن دهانشویه بدون مواد شیمیایی ، کافی است یک قطره روغن درخت چای را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید ، به مدت ۳۰ ثانیه کاملاً مخلوط کرده و دهان خود را با آن بشویی .

هشدار: مانند سایر دهانشویه ها ، روغن درخت چای نباید خورده شود. در صورت مصرف می تواند سمی باشد.

۹- پاک کننده همه منظوره

روغن درخت چای یک تمیز کننده عالی و چند منظوره است که سطوح را نیز ضد عفونی می کند.

نحوه تهیه ضدعفونی کننده با استفاده از روغن درخت چای :

۲۰ قطره روغن درخت چای ، ۳/۴ لیوان آب و یک لیوان سرکه سیب را ترکیب و در یک بطری اسپری دار مثل جای شیشه شوی بریزید سپس خوب تکان دهید تا کاملاً مخلوط شوند. مستقیماً روی سطوح اسپری کنید و با یک دستمال خشک تمیز کنید.

۱۰- التهاب پوست را تسکین می دهد

روغن درخت چای می تواند به تسکین پوست ملتهب کمک کند. متداولترین سوزش پوستی “درماتیت تماسی” است که در صورت تماس پوست با آلرژنی مانند