۱۰ داروی خانگی برای درمان کهیر

کهیر یک بیماری پوستی که پیر و جوان نمی شناسد ، درمان کهیر روشهای مختلفی دارد که در این مطلب ما روشها و داروهای خانگی برای درمان کهیر را به شما معرفی خواهیم کرد.

کهیر نوعی بیماری پوستی آلرژیک است که در پاسخ به برخی غذاها و داروها با ایحاد لک های کوچک و بزرگ قرمز و خارش پوست ظاهر می شود . طی یک واکنش آلرژیک ، ترشح هیستامین ، منجر به تراوش مایعات به لایه های پوست می شود. این امر التهاب و خارش پوست را در پی دارد.

درمان کهیر پوستی

معمولاً کهیر به خودی خود درمان می شود اما چنانچه وضعیت شما غیر قابل تحمل است لازم است سریعاً به پزشک مراجعه فرمایید . با این حال ، موارد خفیف کهیر را می توان با داروهای خانگی که در زیر ذکر شده است ، درمان کرد.

داروهای خانگی برای درمان کهیر

۱ – آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خواص درمانی ، تسکین دهنده و ضد التهابی است . این خواص ممکن است به تسکین پوست و بهبود سریعتر آن کمک کند.

آلوئه ورا یک داروی خانگی برای درمان کهیر

به این منظور تنها کافی است  ژل آلوئه ورا را پیش از خواب روی موضع مورد نظر ماساژ دهید و اجازه دهید تا صبح روی پوست شما بماند.این کار را مادامی که خارش شما برطرف شود ، انجام دهید.

۲ – روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای خواص ضد التهابی است . از این رو ، ممکن است در کاهش سوزش و خارش پوست ناشی از کهیر موثر باشد .

خواص روغن نارگیل برای درمان کهیر

به این منظور تنها کافیست ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را روی موضع آسیب دیده ماساژ دهید و پس از حدود ۲۰ دقیقه آن را با آب بشویید.این کار را روزی یک بار انجام دهید.

۳ – روغن درخت چای

روغن درخت چای از خواص ضد باکتری و ضد التهابی قوی ای برخوردار است و ممکن است التهاب ناشی از کهیر را کاهش دهد . به این منظور تنها کافی است چند قطره روغن درخت چای ، ۱ قاشق غذاخوری روغن جوجوبا یا روغن بادام شیرین را باهم ترکیب و کمی گرم کنید.

روغن درخت چای برای درمان کهیر

این مخلوط گرم را روی موضع آسیب دیده به آرامی ماساژ دهید.  این کار را ۱ یا ۲ بار در روز انجام دهید. توجه داشته باشید که پیش از این کار تست حساسیت انجام دهید.

۴ – فندق افسونگر

مطالعات نشان می دهد که فندق افسونگر حاوی تانن و پروانتوسیانیدین  است و از خواص ضد التهابی برخوردار است.

فندق افسونگر چیست؟

به منظور استفاده از این ماده تنها کافی است عصاره فندق افسونگر را با پنبه روی موضع ماساژ دهید. این کار را ۲ بار در روز انجام دهید.

۵- جوش شیرین

جوش شیرین در کاهش خارش و التهاب پوست بسیار موثر است. از این رو ، جوش شیرین ممکن است در بهبود علائم کهیر موثر باشد. به این منظور تنها کافی است ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با اندکی آب مخلوط کنید تا خمیری نسبتا غلیظ حاصل شود.

یک لایه از این خمیر را روی موضع آسیب دیده ماساژ دهید و پس از ۱۰ دقیقه کاملا با آب شستشو دهید. این کار را روزی ۱ بار انجام دهید.

۶ – زردچوبه

کورکومین موجود در زردچوبه در بهبود خارش مؤثر است  از این رو ، می توان از زردچوبه برای تسکین علائم کهیر کمک گرفت. به این منظور، تنها کافی است ۱ قاشق چایخوری پودر زردچوبه و مقداری  آب را مخلوط کنید تا خمیری حاصل شود.

خواص زردچوبه برای درمان کهیر پوست

این خمیر را روی موضع مورد نظر قرار دهید و پس از خشک شدن با آب ولرم بشویید.این کار را ۲ بار در روز انجام دهید.

۷ – نمک اپسوم

حمام نمک در تسکین و بهبود  التهاب و بیماری های پوستی همچون کهیر بسیار موثر است. به این منظور تنها کافی است۱تا ۲ فنجان نمک اپسوم را به یک وان آب گرم اضافه کنید و تا زمانی که التهاب پوست شما بهبود یابد روزی یک بار حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در وان دراز بکشید.

حمام نمک اپسوم برای درمان کهیر

۸ – مکمل ها

روغن ماهی و مکمل های ویتامین D ممکن است در بهبود علائم کهیر موثر باشد. روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است و حاوی خاصیت ضد التهابی می باشد.

انواع مکمل برای درمان کهیر

همچنین مکمل های ویتامین D در درمان  موارد مزمن کهیر نیز موثر است. لازم به ذکر است پیش از استفاده از این مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید.

۹ – چای سبز

چای سبز سرشار از پلی فنول است که از خاصیت ضد التهابی برخوردار است . از این رو ، ممکن است در کاهش التهاب ناشی از کهیر موثر باشد.

خواص چای سبز برای کهیر

به منظور استفاده از این ماده تنها کافی است چای را دم کرده و مقداری عسل به آن بیافزایید و هنگامی که گرم است آن را بنوشید.از این جوشانده می توانید ۲ بار در روز استفاده کنید.

۱۰ – زنجبیل

زنجبیل سرشار از ترکیباتی است که در کاهش التهاب موثر است. به منظور استفاده از این ماده تنها کافی است ۱ قاشق چایخوری آب زنجبیل را با۱ قاشق چایخوری عسل مخلوط کرده و ۲ یا ۳ بار در روز آن را میل کنید.

خواص زنجبیل برای کهیر

***توجه داشته باشید که درصورت داشتن پوستی حساس و یا بیماری ای خاص حتما پیش از مصرف موارد فوق الذکر با پزشک معالج خود مشورت کنید.

پاسخ به پرسش های متداول

آیا خاراندن موضع کهیر موجب وخیم تر شدن آن می شود؟

خراشیدن کهیر ممکن است درد را افزایش داده و موجب شدید تر شدن و پخش شدن آن شود.

چرا کهیر در شب بدتر می شود؟

ممکن است خارش پوست در شب به دلیل افزایش جریان خون و نیز افزایش رطوبت سطح پوست در شب افزایش یابد.

آیا کهیر مسری است؟

در اکثر موارد ، کهیر مسری نیست زیرا به دلیل انتشار هیستامین در جریان خون  ایجاد می شود اما در موارد بسیار نادر ،کهیر ناشی از ویروس ممکن است مسری باشد.

کهیر چه مدت طول می کشد؟

کهیر ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. در موارد خفیف ، ممکن است تنها چند دقیقه به طول انجامد.

افتضاحبدمتوسطخوبخیلی خوب
(بر اساس رای 2 نفر از بازدیدکنندگان)
Loading...