نکات پیشگیری از کرونا ویروس که باید رعایت کنید

در این مقاله با توجه به اهمیت سلامت هموطنانمان نکاتی را برای پیشگیری از کرونا ویروس خدمتتان شرح می دهیم ، امیدواریم که با رعایت این نکات به صورت جدی از مبتلا شدن به این ویروس پیشگیری کنید.

در حال حاضر شیوع عفونت های ویروس کرونا در سراسر جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. با شیوع جدید گونه جدید کرونا ویروس که قبلاً (۲۰۱۹-NCoV) نامیده می شد نگرانیهای زیادی برای مردم بوجود آمده است.

نکاتی برای پیشگیری از کرونا ویروس

پیشگیری از کرونا

کرونا ویروس یک ویروس بالقوه است که زندگی افراد را به شدت تهدید می کند که باعث ایجاد شرایطی مانند سرماخوردگی ، مرس ، سارس و سایر شرایط تنفسی می شود. اگرچه کرونا ویروس می تواند جدی باشد اما انجام اقدامات پیشگیرانه می تواند به شما در محافظت از سلامتی خود در جامعه ، خانه و در عین حال مراقبت از یک بیمار کمک کند. اگر گمان می کنید ویروس دارید ، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

محافظت از خود در برابر کرونا ویروس

۱ – دست های خود را با آب و صابون بشویید تا خطر بیماری شما به حداقل برسد. بهترین راه برای جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا ویروس شستن دست ها در حد ممکن است. دستان خود را با آب گرم خیس نموده و سپس دستان خود را به صابون آغشته کنید. دستان خود را به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه با صابون شستشو دهید و سپس دستان خود را در زیر آب گرم تمیز بشویید.

شستن دست برای جلوگیری از کرونا

همیشه دست های خود را قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیزی بشویید. با این حال ، بهتر است هر زمان که در ملاء عام هستید یا بعد از نزدیک شدن به اطرافیان کسی که مظنون به بیماری است ، دست خود را بشویید. اگر نمی توانید دستان خود را بشویید ، از ضد عفونی کننده دستی استفاده کنید که حاوی بیش از ۶۰% الکل باشد.

۲ – دستان خود را از چشم ، بینی و دهان خود دور نگه دارید. ممکن است با کرونا ویروس روی یک سطح مانند میز و شیشه در تماس باشید. وقتی این اتفاق بیفتد ، میکروب ها می توانند روی دستان شما بمانند ، بنابراین اگر صورت خود را با دست های کثیف لمس کنید ، می توانید به راحتی خود را آلوده کنید. زمانی که بیرون هستید به هیچ وجه بینی ، دهان و چشم ها و در کل صورت خود را لمس نکنید.

اگر لازم است صورت خود را لمس کنید ، ابتدا دستان خود را بشویید تا کمتر احتمال آلوده شدن خود را داشته باشید.

عدم تماس با چشم و بینی برای کرونا

 

۳ – از افرادی که سرفه یا عطسه می کنند دوری کنید. از آنجا که کرونا ویروس  بیشتر یک عفونت تنفسی است ، سرفه و عطسه علائم شایع آن است. علاوه بر این ، سرفه و عطسه هر دو ویروس را در هوا آزاد می کنند ، بنابراین بیشتر در معرض این بیماری قرار خواهید گرفت. فاصله خود را از افرادی که به نظر می رسد علائم عفونت تنفسی فوقانی دارند ، حفظ کنید.

عطسه کردن و کرونا

اگر امکانش هست  از شخص بخواهید که از شما دور شود. گزارش های اخیر حاکی از آن است که کرونا ویروس توسط افرادی که علائمی از این بیماری ندارند منتقل می شود ، بنابراین دوری از افرادی که سرفه می کنند و عطسه می کنند ، لزوماً تضمینی نیست (هرچند که یک احتیاط است). سعی کنید از هرکسی که ممکن است اخیراً در کنار سایر بیماران بوده احتیاط کنید

۴ – با استفاده از محصولی که ویروس ها را از بین می برد ، روزانه سطوح قابل لمس را ضد عفونی کنید. متأسفانه کرونا ویروس می تواند بر روی بسیاری از سطوح از جمله شیر آب بماند. برای تمیز کردن روزانه این سطوح از مواد ضد عفونی کننده اسپری یا دستمال مرطوب کننده استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که سطح حدود ۱۰ دقیقه مرطوب بماند تا به طور مؤثر ویروس را از بین ببرد.

ضدعفونی کردن دستگیره درب ها و شیرهای آب

با این کارها خطر ابتلا به ویروس از طریق سطوح را کاهش می دهید. در خانه مکانهایی که زیاد لمس می کنید مثل کنسول ، دستگیره درب ها، کنترل تلویزیون ، شیرهای آب و گوشی موبایل را ضدعفونی کنید. در هنگام کار ، سطحی را که افراد تمایل به لمس آن دارند تمیز کنید ، از قبیل صندوق عقب ، نرده های پله ، میز و پیشخوان ها، همچنین می توانید با مخلوط کردن ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) سفید کننده مثل وایتکس با (۳٫۸ لیتر) آب گرم ضد عفونی کننده درست کنید و سطوح را تمیز کنید.

۵ – اگر واقعاً در معرض خطر نیستید ، خیلی نگران نباشید. حرفهای زیادی در رسانه های اجتماعی گسترش یافته است ، و بعضی اوقات باعث ترس غیر ضروری می شود.بررسی منابع  معتبر قبل از تصمیم گیری مفید است. برای مثال نیازی به فرض نیست که تماس با شخص چینی به شما یک بیماری می دهد.

معرض خطر کرونا ویروس

چینی ها و سایر مردم آسیای شرقی با تبعیض های غیر ضروری روبرو بوده اند. اما اکثر آنها سالم هستند ، و لزوماً بیش از هر کس دیگری شیوع بیماری ندارند.  و یا لیست پرهیز از یکسری غذاهای خانگی (بجز فست فود و رستوران) برای جلوگیری از کرونا ، دروغ است . بررسی کنید که آیا آنها منابع معتبری را ذکر می کنند یا خیر.


پیشگیری از طریق وسایل

۱- هنگام مراقبت ، از وسایل محافظ یکبار مصرف بپوشید.

دستکش یکبار مصرف برای جلوگیری از کرونا

دستکش یکبار مصرف ، ماسک صورت و یک دستمال کاغذی را قبل از مراقبت از فرد بیمار به همراه داشته باشید . وقتی اتاق آنها را ترک می کنید ، وسایل محافظ خود را برداشته و آن را درون یک کیسه زباله پلاستیکی پرتاب کنید. از لباسهای محافظ خود استفاده مجدد نکنید زیرا ممکن است به طور اتفاقی با ویروس در تماس باشند. ویروس کرونا در هوا پخش می شود و می تواند به لباس شما بچسبد ، بنابراین خودتان را به بهترین شکل ممکن محافظت کنید

۲ – موارد خانگی را با فرد آلوده به اشتراک نگذارید.  متاسفانه کرونا می تواند روی وسایلی مانند فنجان ، بشقاب ، ظروف و حوله بماند. در حالی که فردی مریض است ، برای هر یک از اعضای خانواده از موارد جداگانه استفاده کنید. در غیر این صورت ، شما ممکن است به طور تصادفی بیمار شوید.

هنگام شک و تردید ، قبل از استفاده ، آن را بشویید یا یک مورد دیگر را تهیه کنید.

عدم تماس با وسایل آشپزخانه

۳ – برای ضد عفونی کردن همه لباسها را با آب داغ بشویید. همه لباسها ، ملافه و حوله می توانند محلی برای تجمع ویروس کرونا باشند ، بنابراین مهم است که آنها را به طور کامل بشویید. ماشین لباسشویی خود را روی گرمترین حالت تنظیم کنید و مقدار توصیه شده مواد شوینده را درون ماشین ریخته و شستشو دهید

شستن و ضدعفونی کردن لباسها برای مقابله با کرونا

۴ – در صورت امکان، پنجره ای را برای تهویه اتاق باز کنید. از آنجا که ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می شود ، در حالی که با یک فرد بیمار در فضای مشترکی هستید پنجره را برای تهویه و عوض شدن هوا باز کنید. تهویه اتاق ممکن است به پاک کردن هوا کمک کند ، که می تواند خطر ابتلا به ویروس را به حداقل برساند. در صورت امکان یک پنجره باز کنید یا یک سیستم تهویه هوا را روشن کنید.

اگر باران می بارد و یا دمای هوا به راحتی سرد و گرم است ، پنجره را باز نکنید.


رعایت نکاتی درباره تماس دستی و پخت و پز

۱ – گوشت و تخم مرغ را به طور کامل بپزید تا خطر عفونت کاهش یابد.کرونا ویروس ممکن است از حیوانات به انسان منتقل شود ، بنابراین تهیه غذای حیوانات کاملاً مهم است که میکروب ها را از بین ببرد. دستورالعمل های مربوط به نوع گوشت یا تخم مرغ هایی که در حال پخت و پز هستید را دنبال کنید و دمای داخلی مواد غذایی خود را با استفاده از دماسنج مواد غذایی قبل از غذا بررسی کنید.

پخت گوشت و مرغ و تخم مرغ برای جلوگیری از کرونا

غذاهای خود را در دمای زیر گرم کنید:

مرغ و بوقلمون باید ۱۶۵ درجه فارنهایت (۷۴ درجه سانتیگراد) باشد.

گوشت گاو را تا دمای ۱۴۵ درجه فارنهایت (۶۳ درجه سانتیگراد) بپزید.

گوشت گرم را تا ۱۶۰ درجه فارنهایت (۷۱ درجه سانتیگراد) گرم کنید.

تخم مرغها  باید به ۱۶۰ درجه فارنهایت (۷۱ درجه سانتیگراد) برسند.

۲ – تماس خود را با حیوانات زنده محدود کنید تا خطر انتقال را کاهش دهید. با حیواناتی که ممکن است بیمار باشد تماس نداشته باشید. از دست زدن به حیوانات زنده خودداری کنید مگر اینکه با حیوانات کار می کنید و یا از حیوانات خانگی مراقبت می کنید. اگر باید حیوان دیگری غیر از حیوان خانگی خود را اداره کنید ، تا حد ممکن آنرا لمس نکنید.

انتقال کرونا از حیوانات خانگی

۳ – در صورت لزوم بلافاصله دست خود را بشویید.  اگر نمی خواهید که میکروب های حیوانات روی پوست شما بمانند. دستان خود را مرطوب کرده و صابون ملایم بمالید. صابون را به مدت ۳۰ ثانیه روی دستان خود بگذارید ، سپس آن را با آب گرم بشویید. دستان خود را با یک حوله تمیز خشک کنید.

اگر به چندین حیوان دست می زنید ، در صورت بیماری یک حیوان دست خود را بین دست زدن به حیوانات دیگر بشویید. به این ترتیب شما به طور تصادفی حیوانات دیگر را آلوده نخواهید کرد.

اگر مشکوک به کروناویروس هستید با پزشک و یا اورژانس ویژه کرونا تماس بگیرید. اگر علائم عفونت تنفسی دارید و به چین سفر کرده اید یا با شخصی که عفونت دارد با آنها در تماس بوده اید ، ممکن است دچار بیماری کوروویژن شوید. با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد علائم خود  به وی بگویید و بپرسید که آیا نیاز به معاینه دارید یا خیر . پزشک ممکن است از شما بخواهد که آزمایشی را انجام دهید اما می تواند به شما توصیه کند که در خانه بمانید تا از انتشار عفونت جلوگیری کنید.

تب سنجی کرونا

مراقب علائم زیر باشید: 

  • تب
  • سرفه کردن
  • تنگی نفس
  • گلو درد
  • درد و کوفتگی بدن

اگر علائم عفونت تنفسی دارید در خانه بمانید. گذشته از مراجعه به پزشک ، اگر بیمار هستید ، خانه خود را ترک نکنید. ممکن است مسری باشید و نمی خواهید ویروس را به هر کس دیگری گسترش دهید. روی استراحت تمرکز کنید و به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد.

استراحت در خانه

اگر به پزشک مراجعه می کنید ، در صورت وجود ماسک صورت یکبار مصرف بپوشید. این امر باعث جلوگیری از انتشار میکروب ها می شود.

هنگام عطسه یا سرفه ، دهان و بینی خود را بپوشانید. در صورت ابتلا به کرونا ویروس یا عفونت تنفسی دیگری ، احتمالاً سرفه خواهید کرد و عطسه خواهید کرد. با پوشاندن دهان خود با دستمال یا آستین (نه دستان) دیگران را از میکروب های خود محافظت کنید. این کار باعث می شود که میکروب های شما در هوا پخش نشوند.

سعی کنید همیشه یک جعبه دستمال کاغذی همراه خود داشته باشید . در صورت عدم همراه ، بین آرنج خم شده خود عطسه کنید.

افتضاحبدمتوسطخوبخیلی خوب
(بر اساس رای 1 نفر از بازدیدکنندگان)
Loading...